Varilci so vsak dan izpostavljeni majhnim, nevarnim delcem: delcem varilnega dima.
Vdihavanje teh delcev je lahko zdravju škodljivo.
Pomembno je, da se pred njimi zaščitimo in jih filtriramo iz onesnaženega zraka.

Toda kako veliki so ti majhni delci in kako nevarni so?

Delci varilnega dima – nevidna nevarnost
Pri obdelavi kovin (npr. v obliki varjenja ali rezanja) nastajajo hlapi in plini, ki so po veljavnih predpisih razvrščeni kot nevarne snovi. Nevarne snovi so snovi, zmesi ali izdelki z nevarnimi lastnostmi, ki lahko povzročijo kronične bolezni ali škodijo zdravju ljudi. Varilni hlapi so zdravju nevarni, glede na sestavo pa so lahko tudi strupeni ali celo mutageni ali rakotvorni.
Nevarni varilni hlapi so sestavljeni iz mešanice različnih snovi, katerih delci so na splošno tako majhni, da lahko prodrejo v pljučne alveole. Njihova velikost sega v obseg nanodelcev.
Toda kako veliki so pravzaprav nanodelci? Pomembno je, da se najprej zavedate porazdelitve v dimenzijah:

1 milimeter = 1000 mikrometrov
1 mikrometer = 1000 nanometrov
Naslednja slika prikazuje razmerja velikosti. Tukaj je droben prašni delček v zvezi z nogometno žogo primerljiv z velikostjo nogometne žoge glede na zemljo.

Najdrobnejši delci niso vidni s prostim očesom. Ravno zaradi tega so varilni hlapi tako nevarni. Čeprav jih ne moremo zaznati, veljajo za toksine, ki povzročajo bolezni.

Grob prah, fin prah, ultra fin prah
Vsak prah ni enak drobnemu prahu. Drobnejši kot je prah, globlje lahko prodre v človeško telo in tam povzroči škodo. Zaradi tega je prah razdeljen v različne skupine glede na velikost delcev na povsem fizikalni osnovi, katerih mejna območja se prekrivajo.

Grob prah :
Grobi prah je prah z velikostjo delcev približno 10 µm in več.
Drobni prah :
Fini prah je tisti del prahu, ki ostane v ozračju dlje časa, torej lebdi v zraku in ne pade takoj na tla. Ti delci spadajo med manjše velikosti delcev do približno 20 nm (0,02 µm).
Ultra fin prah :
Izjemno fin prah je izraz, ki se uporablja za opis suspendiranih delcev, ki so manjši od 0,1 µm. Ti delci so 25-100x manjši od drobnega prahu. So tako majhne, ​​da lahko prodrejo skozi celične membrane v krvni obtok in s tem v celotno telo.
Delci, manjši od 0,01 µm, spadajo v skupino plinskih molekul.

 

Učinki delcev varilnega dima na telo
V primeru nevarnih snovi v obliki delcev, kot so delci varilnega dima, se razlikuje med prahom, ki ga je mogoče vdihavati (E-prah) in alveolarnim prahom (A-prah). Delci v vdihanem prahu so pogosto manjši od 10 µm. Alveolarni prah prodre v fine pljučne mešičke. Njegovi delci so večinoma manjši od 2,5 µm. Delci, ki se usedejo v pljučne alveole, ovirajo izmenjavo plinov iz zraka v kri in obratno. Študije kažejo, da skoraj vsi delci varilnega dima spadajo v tako imenovani “A-prah”. Določen delež delcev varilnega dima je v območju ultra finega prahu. Ta lahko prehaja skozi celične membrane v krvni obtok, kar pomeni, da lahko delci varilnega dima prodrejo v vse predele telesa, tudi v možgane. Zdravstvena tveganja, ki jih povzročajo varilni hlapi, so velika. Pomembno je, da se čim bolj zaščitimo pred nevidno nevarnostjo. Eden najpomembnejših zaščitnih ukrepov je učinkovito odvajanje varilnih hlapov z uporabo močnih in zanesljivih odsesovalnih sistemov.

Kemper Nemčija Vakuum tehnik d.o.o. uradni partner za Slovenijo

Kemper Nemčija Vakuum tehnik d.o.o. uradni partner za Slovenijo